Regulace přemnožené populace městských holubů humánní cestou

image

Naše služby

Nabízíme poradenství, návrh i realizaci opatření na míru včetně vyřízení všech nezbytných povolení.

Vybudování holubníku

vybudování městského holubníku
osvětu a komunikaci s veřejností
údržbu a provoz holubníku, zajištění krmení, úklidu a veterinární péče
vyhodnocení regulace holubů ve městě

 Monitorování holubů

monitorování výskytu holubů ve městě
nalezení hnízdišť, hřadovišť a potravních zdrojů
vytipování míst pro holubníky
doporučení opatření na zabezpečení objektů

Monitorování holubů předpokládá sledování časoprostorové aktivity populace holubů v průběhu delšího časového období. Účelem monitorování je zjištění velikosti populace ferálních holubů, jejího shromažďování, hřadování, hnízdění a potravních zdrojů. Sledují se pohyby hejna nebo holubí populace včetně přeletů za potravou nebo hřadováním na stanovištích mimo město. Monitorovat se může i jeden objekt ve městě.

Cílem místního šetření je upřesnění lokalizace a rozsah podstřešních hnízdišť a zjištění dalších míst zvýšené koncentrace s objasněním hlavních příčin tohoto stavu. Hlavní metodou šetření je pozorování střech domů z dominantního místa (věž, rozhledna, výšková budova), které odhalí podstřešní hnízdiště prostřednictvím pozorovatelných defektů střešních krytin, otevřených vikýřů a dalších vletových otvorů. Větší koncentrace hejn v ulicích a na volných prostranstvích (parky, náměstí, křižovatky) označí místa pravidelného krmení. Následné šetření na těchto lokalitách upřesní rozsah a časový plán regulačních zásahů ve městě. Doporučená opatření vyplývající z monitorování výskytu holubů ve městě bývají podkladem pro zabezpečování dotčených objektů a minimalizaci zdravotních rizik pro osoby, které se v takových objektech, nebo v jejich blízkosti zdržují.

Stavební úpravy + instalace zabezpečení

zajištění střech a podstřešních prostor proti vlétání, hřadování a hnízdění holubů
zabezpečení říms, parapetů a soch proti nasedání holubů
stavební úpravy a zajištění vletových otvorů
instalace dosedacích spirál, hrotů a ochranných sítí

Znečištění objektu silnými vrstvami trusu vyžaduje asanační zásah na horizontálních i vertikálních površích stavby, opláštění, okapech, nikách a dalších stavebních prvcích včetně technologií, soch a jiných předmětů. Holubí trus narušuje parapety, římsy, fasádní prvky a další plochy, krovy i jiné materiály, na kterých se nachází. Ptáci narušují fasády objektů vyklováváním drobných kamínků z omítek a malty, které jim slouží k rozmělnění potravy v žaludku. K destrukci omítek dochází také sekundárně po ucpání okapových svodů hnízdním materiálem, trusem a kadavery. Silně kyselá reakce rozmáčeného trusu narušuje stavební kámen a umožňuje jeho následnou destrukci vlivem povětrnostních podmínek. Odstraňování agresivního holubího trusu z chodníků, soch i fasád domů je technologicky náročné, podobné jako odstraňování graffiti.

Zabezpečení budov, památkově chráněných objektů a uměleckých děl proti přemnožené populaci holubů, hromadění jejich trusu a kadaverů na půdách, površích staveb a v okapních svodech snižuje riziko nutných oprav a škod způsobených holuby. Zabezpečení proti vnikání holubů do podstřešních prostor zahrnuje zajištění a opravy střešní krytiny, větracích otvorů, oken i zdiva. Zabezpečit je třeba všechna místa, kudy mohou holuby do prostoru pronikat. Zabezpečení proti nasedání se provádí lepením bodců, instalací spirál a lankových systémů. Zabezpečení proti vletování zasíťováním celých svislých povrchů stavby, oken, výklenků, světlíků, balkónů, nik a atrií.

Odborná asanace + speciální ochranná DDD

odbornou asanaci dlouhodobě osídleného a silně zamořeného objektu
rizikový úklid na obtížně přístupných místech, střechách a svodech okapů
odstraňování holubího trusu ze soch a fasád domů
likvidaci kadáverů, zbytků hnízd, vajec, potravy a dalšího nebezpečného odpadu

Holubí trus, kadavery v různém stupni rozkladu, vejce, zbytky potravy, hnízda a další hnízdní materiál se vzhledem k obsahu alergenů, krev sajících roztočů, choroboplodných zárodků a ostatních významných přenašečů infekcí považuje za nebezpečný, infekční a dráždivý odpad. Holubí trus je alergenem i ve formě aerosolu. Rozmáčený trus pak vytváří na površích nebezpečnou kluzkou vrstvu. Poškození majetku holubím trusem je problém jak estetický tak hygienický.

Úklid a asanaci prostor znečištěných přítomností holubů může provádět pouze osoba odborně způsobilá podle zákona č. 258/2000 Sb., Zákon o ochraně veřejného zdraví. Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace snižuje zdravotní rizika přenosu infekčních onemocnění z holubů na člověka. Přenosná onemocnění mohou mít bakteriální, virové, parazitární nebo plísňové příčiny. Nejčastější jsou alergické reakce na trus, prach a peří a napadení roztočem klíšťákem holubím.

Prostor zamořený holubím trusem a kadávery je třeba vyklidit, vyčistit, sanovat a zabezpečit. Odborná asanace podstřešních hnízdišť začíná dezinfekcí, pokračuje úklidem s deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí a končí mechanickým zabezpečením prostor proti nalétávání, hřadování a hnízdění holubů. Nebezpečné jsou zejména nezabezpečené půdy s vrstvami holubího trusu, které ohrožují zdraví lidí žijících v podkrovních bytech. Některé druhy krev sajících parazitů odpadávají nejen z holubů, ale vylézají i z podstřešních hnízdišť. Klíšťák holubí z úkrytů v trámech a zdivu vylézá i druhým až pátým rokem po provedené asanaci.

Odchyt holubů

Deratizační regulace počtu ferálních holubů odchytem s následnou likvidací ptáků se provádí v případě hrozícího nebezpečí rozšiřování alergenů a patogenů z přemnožené populace. Lidem vadí trusem znečištěné budovy, veřejná prostranství, sochy i auta. Obávají se zdravotních rizik přenosu nemocí i uklouznutí na chodníku plném holubího trusu. Ale také rádi holubi krmí a pozorují je. Holubi se stali součástí a oživeného městského prostředí. Neschvalují proto jejich odchyt a následné usmrcování. Protiváhou k používání letálních metod je instalace městských holubníků s regulováním stavu populace humánní metodou výměny vajec za atrapy. Tato metoda byla vyvinuta ve Švýcarské Basileji a jako ekologickou a udržitelnou ji převzalo mnoho měst západní Evropy.

Regulační odchyt holubů sníží počty holubů jednorázově. Takto osvěžené hejno se v řádu několika měsíců vrátí na původní velikost, případě ještě zvětší. Účinnost odchytů snižují mírné zimy, ve kterých je těžší nalákat holuby za potravou do klecí. Způsoby odchytu holubů jsou dva. V místech s nejvyšším výskytem holubů se vybere vhodná půda, která se změní v odchytovou místnost. Do vikýře se umístí systém, který zabrání holubům k návratu ven. Druhou variantou je rozmístění klecí s běhačkami na střechy a jiná vybraná místa. Odchycené kusy se používají jako potrava pro dravce nebo se usmrcují zplynováním CO2. Zabíjení ptáků neodstraňuje příčinu přemnožení. Vede k omlazení holubí populace a tím i k nárůstu stavů. Ani vysazování dravců do městského prostředí nedokáže zredukovat populaci na únosnou míru, ale přítomnost predátora holuby stresuje a ruší je od jídla a rozmnožování.

Na začátku odchytových prací se provádí místní šetření a monitorování přemnožených hejn. V návaznosti na to se vytvoří návrh nejvhodnějšího řešení regulace. Po odsouhlasení se rozmístí dostatečný počet samočinných odchytových klecí s návnadou a napáječkou na vodu. Následují pravidelné kontroly klecí, vybírání odchycených holubů a doplňování návnady a vody. Deratizace holubů se uskutečňuje v souladu s § 5j zákona č. 246/1992 Sb., Zákon na ochranu zvířat proti týrání. Samotný odchyt holubů trvá trvá několik týdnů až měsíců. Po demontáži klecí a závěrečném úklidu následuje vyhodnocení úspěšnosti odchytu.

Výhody holubníků

image

Holubníky pomáhají snižovat počet holubů ve městech a přispívají ke snížení znečištění veřejných prostranství a fasád budov. Pravidelným odstraňováním trusu z holubníků se zlepšuje čistota městského prostředí.

image

Legislativa

Seznam souvisejících zákonů, vyhlášek, směrnic, nařízení a metodik týkajících se holubů a holubníků.
 

Naše certifikáty

Odchyt holubů, odstraňování kadáverů a úklid holubího trusu může provádět pouze osoba odborně způsobilá podle zákona č. 258/2000 Sb., Zákon o ochraně veřejného zdraví a zákona č. 166/1999 Sb., Zákon o veterinární péči. 

Osvědčení o odborné způsobilosti pro odchyt zvířat bez pána, toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi, včetně péče o ně v útulcích pro zvířata, a pro sběr a neškodné odstraňování kadáverů zvířat v zájmovém chovu

Kurz pro odchyt toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi. Osvědčení o odborné způsobilosti vydala Veterinární univerzita Brno.

image

Osvědčení o odborné způsobilosti k výkonu speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace

Kurs pro pracovníky v oboru speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace podle §58 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. O ochraně veřejného zdraví. Osvědčení o odborné způsobilosti vydala Krajská hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze.

image
image