Regulace přemnožené populace městských holubů humánní cestou
Zákon č. 455/1991 Sb.
Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
Zákon 114/1992 Sb.
Zákon o ochraně přírody a krajiny
Zákon č. 246/1992 Sb.
Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání
Zákon č. 166/1999 Sb.
Zákon o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon)
Zákon č. 258/2000 Sb.
Zákon o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů
Zákon č. 120/2002 Sb.
Zákon o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh a o změně některých souvisejících zákonů
Zákon č. 541/2020 Sb.
Zákon o odpadech
Vyhláška č. 176/2023 Sb.
Vyhláška o zdraví zvířat a jeho ochraně a o oprávnění a odborné způsobilosti k výkonu některých odborných veterinárních činností
Vyhláška č. 395/1992 Sb.
Vyhláška ministerstva životního prostředí České republiky, kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
Vyhláška č. 273/2021 Sb.
Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady
Vyhláška č. 8/2021 Sb.
Vyhláška o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů)
Směrnice Rady č. 79/409/EHS z 2. dubna 1979, O ochraně volně žijících ptáků.
Nařízení Komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014, kterým se nahrazuje příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpadech a o zrušení některých směrnic
Certifikovaná metodika pro minimalizaci zdravotních rizik, působených především městskými holuby a ostatními létajícími obratlovci. Ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, příspěvková organizace, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Pavel Rödl, Václav Stejskal, Radek Aulický, 2011
Městský holub - opuštěné zvíře se znaky synantropie
Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů
§ 3 Pro účely tohoto zákona se rozumí
b) volně žijícím zvířetem zvíře, patřící k druhu, jehož populace se udržuje v přírodě samovolně, a to i v případě jeho chovu v zajetí,
i) opuštěným zvířetem zvíře původně v lidské péči, které není pod přímou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele a ze zjištěných skutečností vyplývá, že ho jeho chovatel opustil s úmyslem se jej zbavit nebo ho vyhnal,
Ferální živočich - městský holub byl vyjmut z ochrany volně žijících živočichů
Zákon č. 114/1992 Sb., Zákon o ochraně přírody a krajiny
§ 3 odst. 1 d) Volně žijící živočich (dále jen „živočich“) je jedinec živočišného druhu, jehož populace se udržují v přírodě samovolně, a to včetně jedince odchovaného v lidské péči vypuštěného v souladu s právními předpisy do přírody. Živočichem se rozumí všechna vývojová stadia daného jedince. Jedinec zdivočelé populace domestikovaného druhu se za volně žijícího živočicha nepovažuje.
Přemnožení holubů - při regulaci populace nesmí být cílem naprosté vyhubení
Ministerstvo zdravotnictví v metodice SZÚ na holuba nahlíží jako na opuštěné zvíře dle §3i zákona č. 246/1992 Sb., Zákon na ochranu zvířat proti týrání a jako na zvíře, na které se nevztahuje ochrana volně žijících ptáků dle § 5a a podmínky pro odchylný postup při ochraně ptáků § 5b zákona č. 114/1992 Sb., Zákon o ochraně přírody a krajiny. Opatření mají směřovat k udržitelné regulaci přemnožených populací.
Deratizace – metoda odchytu a usmrcení holubů
Zákon č. 246/1992 Sb., Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání
§ 5j Deratizace
(1) Osoba, která provádí deratizaci, je povinna
a) zajistit, aby zvířata byla během usmrcování nebo odchytu ušetřena veškeré zbytečné bolesti a utrpení,
b) minimalizovat možnost zasažení necílových druhů zvířat,
c) nejméně jedenkrát denně provést nebo zajistit kontrolu všech použitých zařízení sloužících k odchytu nebo usmrcení zvířat
d) vyhledat v souvislosti s provedenou deratizací poraněná nebo jinak trpící zvířata a zajistit jejich bezodkladné usmrcení, je-li další přežívání zvířat spojeno s trvalým utrpením a je-li to vzhledem k povaze provedené deratizace možné.
(2) Osoba, která provádí speciální ochrannou deratizaci, je oprávněna použít pouze tyto metody usmrcení živě odchycených zvířat nebo jejich kombinace:
a) předávkování inhalačním anestetikem,
b) inhalace oxidu uhličitého,
c) tupý úder do hlavy,
d) oddělení hlavy od trupu, nebo
e) zastřelení volným projektilem.
Osoba, která provádí speciální ochrannou deratizaci, musí zvolit metodu odpovídající druhu, případně hmotnostní kategorii živě odchycených zvířat.
(3) Osoba, která provádí deratizaci, je povinna při jejím provádění postupovat v souladu s tímto zákonem; tím nejsou dotčeny povinnosti týkající se deratizace stanovené jinými právními předpisy.
Holubí trus – nebezpečný odpad může odstraňovat pouze osoba odborně způsobilá
Holubí trus je dle přílohy č. 1 k vyhlášce č. 8/2021 Sb. Katalog odpadů zařazen pod číslem 02 01 06 Zvířecí trus, moč a hnůj (včetně znečištěné slámy), kapalné odpady, soustřeďované odděleně a zpracovávané mimo místo vzniku.
Holubí trus byl zařazen jako dráždivý odpad HP4 a infekční odpad HP9
dle Nařízení Komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014, kterým se nahrazuje příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpadech a o zrušení některých směrnic.
HP4 - Dráždivé – dráždivé pro kůži a pro oči: odpady, které mohou způsobit podráždění kůže nebo poškození očí.
HP9 - Infekční: odpady obsahující životaschopné mikroorganismy nebo jejich toxiny, o nichž je známo nebo lze spolehlivě předpokládat, že způsobují onemocnění člověka nebo jiných živých organismů.
Holubí trus obsahuje mikrobiální infekční agens, bakterie, viry a parazity, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy u lidí, zejména u osob s oslabenou imunitou. Nakládá se s ním podle vyhlášky č. 273/2021 Sb. Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady, jako s nebezpečným odpadem.
Odstraňování kadáverů a úklid holubího trusu může provádět pouze osoba odborně způsobilá podle zákona č. 258/2000 Sb., Zákon o ochraně veřejného zdraví. Speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace je vázaná živnost dle přílohy č. 2 zákona č. 455/1991 Sb., Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon).
Likvidace holubího trusu je možná pouze u odpadových společností, které mají vázanou živnost Podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady dle přílohy č. 2 zákona č. 455/1991 Sb., Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon).
Zdravotní rizika - přenos nemocí
Zákon č. 166/1999 Sb., Zákon o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon) v příloze č. 2 specifikuje nákazy a nemoci přenosné ze zvířat na člověka, které jsou považovány za nebezpečné, a jejich původce.
Odst. I. Nákazy, u nichž se nařídí mimořádná veterinární opatření
Vybrané nákazy uvedené v příloze prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/1882
20. Vysoce patogenní aviární influenza (Alphainfluenzavirus)
21. Newcastleská choroba (Rubulavirus).
Odst. II. Nákazy, u nichž se nařídí mimořádná veterinární opatření podle potřeby, vyžaduje-li to povaha nákazy, rizika jejího šíření, nebezpečí hrozící zdraví lidí nebo zvířat, popřípadě nebezpečí jiné vážné újmy, anebo místní podmínky
Vybrané nákazy uvedené v příloze prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/1882
23. Nízce patogenní aviární influenza (Alphainfluenzavirus)
24. Chlamydióza drůbeže (Chlamydophila psittaci)
Ostatní nákazy
4. Listerióza (Listeria spp.)
8. Tuberkulóza (Mycobacterium suis, Mycobacterium avium)